Jak si vybrat stromek

šetrně a eticky

Bez stromečku nejsou Vánoce. A tak se těšíme, až si letos užijeme zdobení „lesního krasavce“, nadělování dárků nebo vůni pryskyřice.

Který druh si pořídit? Nejhorší variantou je umělý stromek z polyvinylchloridu (PVC), který k nám na Vánoce doputoval z daleké Asie. Pro mnohé je to velice pohodlná varianta, neopadá z něj jehličí a nemusíte ho zalévat. Velkou nevýhodou umělého stromku je, že při jeho výrobě dochází k velké zátěži životního prostředí a navíc je velmi obtížně recyklovatelný.  Plus k tomu doprava k nám z jiného konce světa. Dle některých studií představuje ale i zdravotní rizika pro děti, kvůli uvolnění olova z materiálu.

stromkyAni řezané živé stromečky, často postříkané pesticidy a chemickými hnojivy pro zrychlení růstu, nejsou k životnímu prostředí moc přátelské. Navíc k nám také musí urazit půl Evropy  – často se totiž pěstují na dánských farmách.

FSC_Logo_RGBPokud se pro řezaný vánoční stromek rozhodnete , hledejte především certifikát FSC (značka pro šetrné lesní hospodaření). Je zárukou toho, že mají stromky legální původ a nebyly například získané během holoseče.

 

Ročně se v naší republice prodá přes milion stromků. Ty se po Vánocích stávají odpadem, který se obtížně likviduje. Takže i kdyby se jen jedno procento stromků stalo sazenicí – bylo by ročně vysazeno 10 tisíc stromků.

(Ekologický institut Veronica)

Pokud Vám (jako nám) pokácení stromečků kvůli vyzdobení interiéru na pár svátečních týdnů připadá tak trochu jako barbarství, zkuste na to jít letos jinak: ozdobte místnost kyticí ze spadlých větví jehličnanů, šišek, bobulí, mechu – užijte si procházku v lese a nasbírejte si materiál na výzdobu. Inspirujte se v naší galerii nápadů. Nebo to doma ozdobte imaginárním stromkem (tzv. bezstromečková metóda 🙂

 

Pro duch pravých Vánoc a vůní jehličnanu každopádně nepotřebujete brát život borovicím a smrkům: stromek se dá pořídit v květináči. Při správném zacházení vám vydrží více než jedny Vánoce, na jaře se dá opatrně vysadit do lesa nebo zasadit na vlastní záhradě. Budete tak pěstovat nejen rostlinku, ale i antikonzumní myšlenku o tom, že příroda (Vánoce – ne Vánoce) není na jedno použití.

Větší stromek v květináči seženete na www.stromkyonline.cz  . Vánoční jedličky v květináči nabízejí také organizace v Praze, Lesy hl. m. Prahy a Toulcův dvůr, a v Brně pak eko-poradna Veronica.

Toulcův Dvůr má k prodeji jedličky v květináči.

Toulcův Dvůr má k prodeji jedličky v květináči.

Základem je zdravý, poctivě zapěstovaný stromek z kvalitního zahradnictví nebo školky. Na trhu se bohužel vyskytovaly i stromky narychlo vsazené do nádob těsně před Vánocemi. Tento „podvod“ nelze na první pohled odhalit, brzy se však projeví – stromek obvykle nemá šanci přežít delší dobu. Stromek v kontejneru je navíc větší investice, než stromek řezaný, a jen když opravdu vydrží více let, jedná se o řešení i ekonomické. Základním vodítkem pro výběr je fakt, zda je stromek pěstovaný v nádobě při prodeji umístěn v chladu. V zimě má období vegetačního klidu, ke kterému nezbytně potřebuje chlad. I samotný pobyt v teple po čas svátků je pro něj riskantní, ale pokud nepřesáhne únosnou dobu, zvládá jej bez úhony. Když je však v teple umístěn již při samém prodeji, jsou jeho vyhlídky špatné. Více se o tom dočtete zde.

Jak se o stromek v květináči postarat?

  • Jedličce nedělá dobře pobyt ve vytápěné místnosti, proto se ji snažte držet co nejdéle mimo byt.
  • Stromek potřebuje hodně vody a to i po dobu, kdy je mimo místnost.
  • Před umístěním jedličky do místnosti je potřeba ji aklimatizovat. Přechod ze zimy do tepla je pro ni šok.
  • Ideálně dva dny před Vánocemi přeneste jedličku do pokoje temperované místnosti – na chodbu, do kočárkárny, garáže apod.
  • Před přenesením stromku pak snižte v místnosti teplotu přibližně na 17 stupňů.
  • Rozhodně vždy stromek držte v teplé místnosti co nejkratší dobu.
  • Stromek zalévejte i dvakrát denně a několikrát denně jej mlžte postřikovačem.
  • Před navrácením stromku do zimy jej opět ponechejte nejméně dva dny v temperované místnosti.

nekacej

Věděli jste, že vánoční stromek na svátky můžeme půjčit? Cenově jsou výhodnější než řezané stromky, ale nejdůležitější je, že po Vánocích neuschnou a neskončí u popelnic před domem – vrátí se do přírody, aby ještě dorostly! Nám se taková myšlenka moc zamlouvá.

Půjčovny stromků v ČR:

http://www.pujcovnastromku.cz/

http://www.pujcovna-stromku.cz/

http://www.pronajemstromku.cz/

Skvělou přehlednou tabulku o stromcích zpracoval tým ekologického eshopu Econea:

47168835_1238038733010298_7696316455079378944_o

Přejeme Vám zelenější a ohleduplnější svátky. A pod stromečkem objevit a nadělit dárky, které dávají smysl, šetří přírodu, lidské zdraví nebo pomáhají dobré věci.

Tipy na udržitelné dárky