Pošli to dál!

– Kam s nevhodnými dárky a přebytky v domácnosti –

Co jednomu odpad, jinému poklad

 

ekovanoce

I letos budeme odkládat jednu věc, kterou již nepotřebujeme – rádi poskytneme pro dobročinné bazárky a aukce, vydražíme pro zvířata, darujeme dětským domovům… Autor foto: Viktorie Dobrobabenko / www.ekovanoce.cz

Pokud, stejně jako my, berete adventní období jako očistu, je na čase uvítat minimalismus ve vlastním obydlí. Tím ale nemyslíme vsadit na rady mnohých blogů a magazínů a prostě hodit staré a nepotřebné věci do koše. Tady nejde jen o peníze. Za prvé, je to vrchol nezodpovědnosti vůči přírodě a lidem, kteří onu věc vyrobili. Za druhé, možná právě vaši věc bude někdo potřebovat.

Při předvánočním (nebo i běžném) úklidu tak můžete zjistit, že se vám doma jen tak povalují staré deky, šaty na které se už „necítíte“, tři identické vařečky, které jste nakoupili jen ze zdvořilosti (z IKEY se přece s prázdnýma rukama neodchází). Co s tím?

Svůj starý textil a osobní věci můžete především „upcyklovat“ pro vlastní potřeby – předělat tričko na nákupní tašku, dřevěný žebřík – na věšák, děravé punčocháče dát jak výplň polštářů. Kreativně tak ušetříte nejen peníze, ale i spoustu kysličníku uhličitého během výroby a dopravy nových věcí do obchodů (myslete na přírodu). Inspirujte se v naší galerii nápadů na Pinterestu.

Vaše deky, ručníky, staré kožichy a textil přijmou ochotně místní útulky pro chlupáče nebo azyly pro zvířata v nouzi.

Pomoc rumunským pejskům

Své ještě nové oblečení můžete zkusit prodat přes server vinted.cz.

denim-lunch-bags

Svačinové pytlíčky ze starých džínů ( z webu The Purl Bee)

Na Facebooku pak jsou různě zaměřené skupiny s bazary – např. Pro maminky a miminka , Ikea bazar, Retro bazar (staré hračky, starožitnosti atd). Hledat přímo na Facebooku můžete i na slovo bazar+ název vašeho města. 

Staré knihy rozhodně nepatří do kamen a modrého kontejneru – pošlete je dál. Nabídněte je místní knihovně nebo odneste do knihobudky.

Starší nábytek, nádobí, dekorace, spotřebiče, dětské oblečení, nářadí apod. nabídněte zdarma za odvoz na většině inzertních webů a bazarů nebo na specializovaných webech darujizaodvoz.cznevyhazujto.cz a vsezaodvoz.cz. Dá se darovat téměř cokoliv. Z odpadu je ihned poklad – darování neboli „freecycling“ je ekologičtější než třídění odpadu či odvoz do sběrného dvora.  

Máte pocit, že věc, kterou neupotřebíte, může druhému udělat radost? A nevíte komu? Pak zkuste Hearth.net, kde se sdružují lidé s otevřeným srdcem – darují si, aby si udělali radost a dary také přijímají. A nemusí to být jen věci, přijmout či nabídnout můžete i své talenty, svůj čas a štědrost a laskavost se tak šíří dál. 

Co tak si zkusit “swapování” (z angl. “swap“= výměnný obchod)? – tzn. prohodit něco, co se vám nehodí za něco, po čem jste vždy toužili? Možná to ani nemusíte mít nové, někdo právě nabízí v dobrém stavu. 

Čím dál víc se objevují swapovácí “večírky” a setkání na různých místech v ČR, slédovat dění můžete prostřednictvím skupin na Facebooku:

ZeroWaste Kolotoč

Swap Prague

Prague-Brno Swap

Swap dětských věcí

Swap pokojových rostlin 

Dobré duše, které raději podpoří nějakou tu charitu, mohou své oblečení a osobní věci donést do neziskových obchůdků:

Moment (Dobročinné second-handy v Ostravě, přijímají nejen oblečení a jiné věci k prodeji, ale i výkonné šicí stroje a žehličky k opravám oblečení. Podpoříte enviromentální a sociální projekty.)

Dobrý skutek – dobročinný second-hand v Praze, výdělky z prodejů věnuje majitelka na pomoc zvířatům a přírodě.

Domov Sue Ryder (Praha – oblečení, módní doplňky, knihy, dárkové předměty, nábytek, sportovní potřeby atd. Podpoříte důstojné stáří seniorů.)

Přestupní stanice – dobročinný projekt v Praze, který zaměstnává lidi bez domova.

Obchůdek Koloběh – charitativní secondhand s oblečením, jehož cílem je vytvoření místa pro zaměstnance s tělesným handicapem.

Obchod a nadace Veronica (Brno – nepoškozené oblečení, obuv, šperky, sklo, keramika, porcelán, hračky apod. – podpora enviromentálních projektů).

jestlijetizima

Pomozte v zimě potřebným – doslova tuto zimu přežít. Pokud máte doma šály, čepice, teplé oblečení, deky, spacáky, které byste chtěli věnovat, zapojte se do projektu Bloudící kavárny Velobloud #Vem si Mě nebo pomozte spolu s projektem Daruj Kabat .

Věnovat věci (celoročně) je možné také místním domovům důchodců, dětským domovům, centrům pro lidi bez domova apod. – vše se dá dohledat dle regionu v katalogu českých neziskovek

Například, právě probíhá sbírka hygienických potřeb (ručníky, šampony, hřebeny apod.) pro ženy bez domova – přidat se a pomoct můžete zde.

Za zmínku stojí i charitativní sběrné kontejnéry na starý textil od Diakonie. Dětské věci darujte dětem z chudých rodin – pošlete poštou přes iniciativu Krabice od bot.

V úvahu přicházejí také všemožné online aukce nebo povánoční bazárky nechtěných dárků.  Kde je vůle, tam je cesta.  Příležitost vdechnout starým věcem nový život se najde vždy.

Naše srdcovky