Klidné prožití, ne přežití Vánoc

Letos oslavme šetrněji k přírodě i k sobě

Na Vánoce se těšíme celý rok – možná proto, že nám i v dospělosti dávají možnost cítit se jako v pohádce. Očekávat kouzla. Hledat dárky pod stromečkem. Nebo naopak darovat radost blízkým – výměnou za rozzářené oči a dětský smích. Ponořit se do čarovné zimní atmosféry rozsvícených luceren a prostě snít…

Jenže místo tak očekávaného období klidu, štěstí, rodinné pohody a relaxování, to pro mnohé z nás může v praxi vypadat o dost jinak.

O Vánocích, za starých časů svátcích míru, ticha a pokory před Spasitelem, dnes všichni jakoby nasedáme na šílený vánoční vláček ozdobený levnými čínskými třpytkami – a vezeme se na pokraji mentálního vyhoření mezi stanicemi “shánění dárků ve slevách a tlačenici”, “uklizená a vyzdobená domácnost jako ze škatulky”, “letos si toho musím napéct ještě víc”, “stromek až po strop jako z lesklého magazínu”, “jak přibrat pár kil a pak je shodit” nebo “jak utratit veškeré rodinné úspory za dárky, které si v podstatě nikdo nepřál”.

Nakonec jsme na Štědrý den tak unavení, že se těšíme – až už to všechno bláznění bude za námi.

Ve výsledku vánoční horečky trpí také planeta, která se musí vypořádat se vším tím odpadem a znečištěním, které vzniklo při výrobě a přepravě našich dárků, umělých stromků a lesklých ozdůbek z jiného konce světa, nebo při svícení miliard žárovek girland a blikajících vánočních reklam pro přilákání zákazníků… Napadlo vás někdy, že takový ten přepych a přehnaná spotřeba není zadarmo? Vždyť někdo to odnést musí. Na Vánoce, aniž bychom si to přáli, necháváme přírodu a životní prostředí trpět jako nikdy.

Proto, než se letos necháte strhnout davem ve vichřici vánočního konzumu a omámit se lákavými komerčními sděleními – zastavte se na chvíli.  Je asi na čase popřemýšlet, o čem vůbec Vánoce jsou. A čím jsou pro vás. Vyhnete se tak stresu a případnému zklamání ze ztroskotaných iluzí a promarněné energie. Raději než přípravě “ideálních Vánoc se vším všudy”, darujte svůj čas sami sobě a lidem, na kterých vám skutečně záleží. Nenakupujte hromadu “nezbytností”. Letos si dopřejte svátky bez zbytečného plýtvání a šetrně k přírodě a k sobě  – přitom plné lásky, blízkosti a souznění.

Možná to budou nejkrásnější Vánoce vašeho života.

Naše srdcovky

[/vc_row]