DIY ozdoby ze škrobu a jedlé sody

Snadno si vlastní „porcelánové“ ozdoby vyrobíte doma pouze z několika ingrediencí – jedlé sódy, kukuřičného (nikoliv bramborového) škrobu a vody. Z hotové hmoty vykouzlíte cokoliv, od svícnu po jmenovky na dárky. Krásný nápad je obtisknout do těsta textury – hrubou látku, krajku nebo větvíčky. Nebo libovolně obarvit a ozdobit. Pár inspirací:


Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 12 in /data/web/virtuals/115462/virtual/www/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/shortcodes/vc-basic-grid.php on line 185

RECEPT

Budete potřebovat:

1 hrnku jedlé sody

1/2 hrnku kukuřičného škrobu

1/2 hrnku studené vody

Postup:

  1. Škrob a jedlou sodu nasypte do pánvičky s nepřilnavým povrchem, promíchejte a přilijte vodu.
  1. Důkladně promíchejte a začněte za stálého míchání na mírném plameni pomalu zahřívat.
  1. Při dosáhnutí určité teploty začne soda reagovat, syčet a začnou se tvořit hrudky. Není důvod panikařit. Stáhněte plamen a hmotu ještě několik minut dál míchejte, dokud se nespojí a nezačne se oddělovat od stěn tak, že pánvička bude téměř úplně čistá.
  1. Hotovou hmotu opatrně přendejte na čistou kuchyňskou utěrku. Pozor! Bude skutečně velmi horká, nedotýkejte se jí proto teď rukama, nechte ji nejdřív trochu vychladnout.
  1. Ještě teplou hmotu pak rukama důkladně propracujte, jako kdybyste připravovali těsto.
  1. Z propracované hmoty už můžete rovnou začít vytvářet vánoční dekorace. Pokud s ní nechcete pracovat rovnou nebo vám nějaká zbude, dejte ji do sáčku a uložte na suché místo. Při pokojové teplotě vám vydrží několik dní. Nikdy ji ale nedávejte do lednice!
  1. Hotové ozdoby nepečte v troubě ani nevařte. Nechte je jen uschnout při pokojové teplotě nebo třeba na topení. Vykrájené tvary během schnutí několikrát otočte, aby se vám nezačaly kroutit.

Zdroje:

https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/studeny-porcelan-jak-vyrobit-ozdoby-na-stromecek-ze-skrobu-a-jedle-sody

https://www.babyonline.cz/akcni-svet-deti/tvorime/vanocni-tvoreni/ozdoby-z-kukuricneho-skrobu

 

Tipy na eko dárky s přidanou hodnotou