Jak zabalit dárek hezky a ekologicky

I ten nejlepší vánoční dárek by bez balicího papíru nebo pěkného obalu nebyl tak úplně dárkem – chyběl by mu ten kouzelný okamžik překvapení a radosti z odhalení v očích obdarovaného.

Osud balicím papírům ale nezávidíme – obvykle končí bezděčně hned na Štědrý den v koši. Takové lesklé luxusní role a mašličky se velice obtížně recyklují, kvůli použití metalických barev a lakování mohou také uvolňovat nebezpečné látky. Papírny vůbec patří k velkým znečišťovatelům životního prostředí – a je to určitě důvod navíc, proč papírem neplýtvat a použit raději recyklované papíry (havana nebo šedák) nebo znovupoužitelné sáčky a dárkové pytlíčky .

Napadlo by vás někdy, že tak nudná šedá role recyklovaného papíru v sobě skrývá ohromný potenciál stát se vánočním plátnem pro vaši tvorbu? Svůj šedý balíček můžete vyšít, orazítkovat vánočními motivy, ozdobit bambulemi, přírodním materiálem, adventními symboly či oblíbenými rodinnými fotografiemi.

Pro balení dárků také skvěle poslouží noty, novinový papír nebo staré mapy a komiksy. Zaleží, komu je dárek určen. 🙂

Papírem to rozhodně nekončí – vždyť pohoštění můžete schovat do obalu od vajíček, šperk do ořechové skořápky, hromadu drobných dárků umístíte do sklenice, plechové dózy nebo tubusu.

Novým trendem pro šetrné Vánoce je po celém světě japonská technika furoshiki  balení dárku do čtvercového kusu textilie. Výborně tak do pěkného ubrousku nebo šály zabalíte nejen krabice, ale i lahve nebo kulaté dárky.

Takový obalový materiál a dárek v jednom si sotvakdo troufne vyhodit hned po Vánocích. Nebo zkuste svůj dárek pěkně zabalit do ekologické nákupní tašky, která pak obdarovanému zůstane. Dáte tak malou pozornost k Vánocům nejen blízkému člověku, ale i planetě, která trpí nadbytkem našich plastových sáčků a igelitek.

Inspirujte se našimi tipy, jak dárky zabalit s ohledem k přírodě, a přitom stále hezky a originálně.

 

 

Koukněte také na naši kolekci nápadů, co hezkého a ekologického do balíčku můžete nadělit – vybrali jsme tipy na netradiční dárky , které se budou vašim blízkým líbit a hodit 🙂

(Zdroj obrázků: Pinterest )

Letos nadělte pod stromeček udržitelné vánoční dárky!